Vikend u Minhenu – hranu i piće koje ne smete propustiti u prestonici Bavarske
U podnožju Alpa, u južnim krajevima Nemačke, ukrašen brojnim bajkovitim dvorcima, smestio se grad bogatog kulturno istorijskog nasleđa. Jedan od najvećih i najrazvijenijih gradova Nemačke, sa visokim životnim standardom, domaćin brojnih festivala, muzeja, fabrika, ali i grad čuven po bogatoj kuhinji i pivu, Minhen, kao prestonica Bavarske, poslednjih decenija mami sve veći broj turista. U tom bogatom mozaiku kulturnih atrakcija i gastronomskih užitaka, dok se spuštam s visina i prelećem iznad bajkovitih dvoraca, ne mogu da odolim pogledu na živopisni grad.
Nadaleko su poznata njegova piva, tradicija Oktobarfesta, brojne pivnice i kobasice. Različiti tipovi turista posećuju ovaj Bavarski grad, a ako vas privlači specifično i kvalitetno pivo i hrana, upoznajte se sa ponudom Minhena kroz ostatak teksta.
Koju hranu probati u Minhenu
Ako vas kao i mene oduševljavaju Bavarske poslastice poput piva i kobasice, najbolje je da zaboravite na tradicionalne restorane i uputite se na brojne gradske pijace i trgove gde možete na štandovima probati najukusniju bavarsku kobasicu i ostatak gastronomske ponude ovog dela Evrope. Poznata tipična bavarska jela su Wurst kobasice, bavarske perece, krompir na više načina…
Weisswurst
Ukoliko se u prepodnevnim satima uputite na neki trg u Minhenu, moći ćete da probate najukusnije bavarske kobasice, spremane od različite vrste mesa. Takozvane bele kobasice, prave se od teletine, ređe od svinjetine i sadrže brojne začine, poput peršuna, luka, đumbira, limuna. Služe se kuvane u vodi ili ređe pečene, sa bavarskom perecom i nezaobilaznim slatkim senfom. Budući da se tradicionalno prave bez konzervansa, u ponudi su samo do podne.
Schnitzel
Iako su bavarske šnicle nešto što sam često jeo i u Srbiji, poželjno je bilo da ove ukusne mesne komade probam i u Bavarskoj. Ove šnicle mogu biti pržene, pohovane, od teletine ili svinjetine, a služe se sa krompirom u različitim oblicima. Ono što ih čini drugačijim od šnicli koje mi je mama pravila, jeste način spremanja, budući da se pre termičke obrade mesa, ovi komadi prelivaju neizostavnim senfom ili renom.
Breze
Breze ili na srpskom jeziku- preukusne perece. Ako je uz špagete neizostavan dodatak vino, tako je uz perece neizostavan dodatak pivo. Kao i svaka pereca, mekana je unutra, a blago lepljiva spolja, obavezno posuta velikim komadima soli. Ja sam ih konzumirao, na ulici, u restoranu, u pivnici. Sastavni su deo svakog menija, a na Oktobarfestu, ponudili su mi ih prodavci obučeni u tradicionalnu bavarsku nošnju. Cena po komadu nije baš pristojna, ali za ovako ukusnu perecu, vredi dati svaki evro.
Knodel
Ako još jedno jelo, uz bavarske perece nikako ne smete propustiti u Minhenu, to bi onda bile i čuvene knedle, koje su poznate širom sveta i prave se sa različitim receptima, od brašna ili krompira. Konkretno Bavarske knedle, najčešće se po originalnom receptu prave od krompira, sa jajima i brašnom, a redovan su dodatak uz meso i supu, a naravno postoje i u slatkoj verziji.
Kniekuchle
Nisu krofne, ali liči. Bavarska poslastica, poznata još kao kuchl Ili krapfen, tipičan je slatkiš u Minhenu. Prženo testo, loptastog oblika, u sredini nešto tanje, preliveno šećerom u prahu. Veoma je slatkog ukusa, što ga u osnovi razlikuje od naših, ali i od bavarskih krofni, te ako ste ljubitelji ovakvih poslastica, poslužite se jednom i u bavarskoj prestonici. Neki lokalci tvrde da je prava umetnost jesti ovo bez da vam se šećer u prahu raspe po celom licu, a ja sam svoja perja skroz umazao.
Schveinebraten
Iako nikako nisam ljubitelj kima kao začina, u ovom slučaju uvek sam oduševljen jelom. Tanko sečena svinjetina, začinjena je upravo kimom, korijanderom i belim lukom, ivice su joj hrskave, a uvek se služi u mesnom sosu od tamnog piva, sa knedlama ili krompirom. Brojne su varijacije ovog jela, ali ako se zateknete u bilo kom delu Nemačke, obavezno ga probajte.
Koje pivnice obići u Minhenu
Kada ste u Minhenu, bilo da ste ljubitelj piva ili ne, ovu pravu bavarsku poslasticu ne smete zaobići. Istorija piva u ovom regionu Nemačke, počinje još od XI veka, a pravila koja su uveli tadašnji proizvođači “tečnog hleba”, održala su se do današnjih dana. Zato je Nemačka proizvodnja piva jedna od najpoznatijih u svetu. Pivo je duboko ukorenjeno u kulturu ove zemlje, a pivnice su od pamtiveka bile mesta okupljanja, kako običnog naroda, tako i brojnih političkih stranaka, državnika, umetnika, naučnika.
Bilo da volite Heles, Dunkel, Radler ili Vajsbir, barem jedan Mas morate popiti.
Hofbrauhaus
Neki će vam reći da je zaobiđete, da je izvikana, da je prepopularna i puna turista, ali i pored svih tih epiteta, ova pivnica svojom istorijom zaslužuje da bar jedan Mas popijete u njoj. Otvorena s kraja XVI veka, državnicima je služila za javna obraćanja i sastanke, a danas sa oko 2500 sedećih mesta i nekoliko tematskih dvorana, u klasičnom bavarskom stilu jedne pivnice, nudi brojne pivske poslastice i hranu. Neretko ćete uživati u tradicionalnim koncertima i muzici, posebno u festivalskoj dvorani.
Augustiner
Kako istorija nalaže i govori, pivnice su u srednjem veku otvarali monasi, što je slučaj i sa ovom. U gradu postoji više njihovih objekata, ali glavna pivnica Zum Augustiner se nalazi u Altstadtu, odnosno starom gradu, o čemu svedoče njena arhitektura, gastronomska i pivska ponuda.
Augustiner – Keller
Ovo je jedna od mojih omiljenih. Smeštena pored glavne stanice, može ponuditi sedenje u pravom podrumu, više regularnih dvorana i nezaobilaznom pivskom vrtu. Pivski podrum nekada je služio za čuvanje i skladištenje piva, a danas je sastavni deo redovne ponude ove pivnice. Hrana sjajna, pivnica definitivno vredna posete.
Der Pschorr
Jedno od poznatijih njihovih piva, Hacker, služi se u više njihovih pivnica. Kako su pivnica i fabrika malo dislocirani od centra, Hacker Pschorr Brau, možet obići i njihov restoran u centru grada, Der Pschorr. Čuveni Haker, koji neretko možete probati i u Srbiji, jedno je od omiljenih piva bavaraca. Drvene klupe, litarske mas krigle, kobasice, sirevi, samo su deo njihove ponude.
Ono što Minhen i njegovu ponudu čini specifičnom, jeste postojanje takozvanih pivskih vrtova, tačnije pivskih bašti koje su aktuelne i postoje još s početka XIX veka. Budući da su domaćini preko 200 pivskih bašti, izbor je zaista ogroman i može zadovoljiti potrebe svih turista.
Augustiner Keller, sa preko 7000 sedećih mesta, Chinesischer Turm nudi uživanje u srcu Engleske bašte, Biergarten Viktualienmarkt, smeštena u samom srcu starog grada, na uličnoj pijaci, Gutshof Mentnerschwaige Biergarten, skoro pa na obali reke Isar, Hirschgarten, najveći pivski vrt sa skoro preko 8000 sedećih mesta, koji lokalci obožavaju. Ako želite da probate ipak nešto malo drugačije ukuse i da se udaljite od tradicionalnog načina proizvodnje piva, možete otići u Tap-House, koji će vam ponuditi preko 200 vrsta kraft piva.
Vikend putovanja, uvek su dobar beg iz realnosti u kojoj živimo. Nastavite da me pratite i odletite sa mnom na sledeću destinaciju.
Pročitaj još
Top 9 besplatnih atrakcija u Atini
Top 9 besplatnih atrakcija u AtiniPažnja, pažnja! Atina zove! Atina zove! Ne, nije vrapčica, nju još nisam našao, nego glavni i najveći grad Grčke! U Atini postoji 9 potpuno besplatnih i da, instagramičnih atrakcija koje nisu često na meti turističkih vodiča, ali...
Turističke atrakcije u Istanbulu koje ne smete propustiti
Turističke atrakcije u Istanbulu koje ne smete propustitiIstanbul, grad na dva kontinenta oduvek je privlačio moju pažnju, ali s razlogom. Grad koji nikada ne spava i koji vekovima ima neverovatan šmek i energiju, koji svojim šarenim i kaldrmisanim ulicama, vraća kroz...
Kako samostalno (i jeftino) organizovati putovanje po Evropi – koraci i saveti
Kako samostalno (i jeftino) organizovati putovanje po Evropi – koraci i savetiDosta vam je grupnih putovanja, čekanja na granicama, neodgovornih saputnika u autobusu, promena agencijskog programa, otkazivanja zbog nedovoljnog broja putnika? Meni je to odavno dojadilo...